Jak działa kantor internetowy?

Obecnie tradycyjne kantory powoli ustępuję miejsca kantorom online, które dają o wiele korzystniejsze warunki cenowe, a dodatkowo oferują wygodę i znaczną oszczędność czasu. Wymieniać walutę można bez wychodzenia z domu, potrzebny jest jedynie dostęp do Internetu. Kantor internetowy jest korzystny zarówno dla osób wyjeżdżających na zagraniczną wycieczkę, jak i tych spłacających kredyt w obcej walucie.

E-kantor pozwala rozwiązać wiele problemów

Kilka lat temu na rynku pojawiły się pierwsze kantory internetowe zmieniając całkowicie oblicze wymiany walut. Są to specjalne serwisy online, które oferują możliwość przeprowadzenia operacji wymiany waluty danej waluty na inną, bez konieczności wychodzenia z domu. Cała transakcja odbywa się w sposób elektroniczny, znika więc niebezpieczeństwo związane z podróżowaniem z większą ilością gotówki. Kantor internetowy pozwala również zaoszczędzić czas, co oprócz niskich kosztów wymiany, jest jednym z jego podstawowych atutów.

Jak działa kantor internetowy?

W klasycznym kantorze kursy kupna i sprzedaży ustala właściciel. Różnica pomiędzy nimi to tzw. spread, czyli zysk kantory. Waluty kupuje się drożej, a sprzedaje taniej. W przypadku kantorów online po obu stronach transakcji stoją natomiast klienci. Tworzy się więc rynek podobny do giełdowego, gdzie liczba ofert kupna i sprzedaży jest duża, co pozwala na szybkie i sprawne dokonanie transakcji. Kluczem do sukcesu w tej sytuacji jest fakt, iż obie strony mają jeden, wspólny cel – zminimalizować koszty transakcji. Dlatego też sprzedający i kupujący walutę wystawiają oferty jak najbardziej zbliżone do aktualnego kursu rynkowego. W tym przypadku nie istnieje minimalny spread tak jak w stacjonarnym kantorze czy banku.

Jak przebiegają transakcje w kantorach online?

Pierwszym krokiem jest oczywiście założenie konta w e-kantorze. Trwa to nie dłużej niż kilka minut. Wystarczy bowiem podać swoje dane kontaktowe i numer telefonu. Później na rachunek bankowy kantoru należy przelać sumę pieniędzy, która ma zostać wymieniona oraz wystawić ofertę wymiany w serwisie. Zazwyczaj jest możliwość wystawienia zlecenia z konkretną ceną, co wiąże się z oczekiwaniem aż ktoś zdecyduje się dokonać transakcji po podanym kursie bądź wykonania zlecenia automatycznie, przyjmując kurs wystawiony przez innego użytkownika. Warto pamiętać, że w e-kantorach zlecenia są różnej wielkości. Czasem więc na wymianę większej sumy pieniędzy trzeba poczekać nieco dłużej.

Po zakończeniu procesu wymiany waluty pieniądze może wypłacić z powrotem na prywatny rachunek bankowy. W tym  celu wystarczy złożyć stosowną dyspozycję w panelu kantoru internetowego, a także wskazać docelowy numer konta. Przelew zwykle nie trwa dłużej niż kilka godzin.

Posted by 2strefa