Kantory online czyli sposób na szybką i tanią wymianę waluty

Kantory online pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, ale i całkiem sporą ilość pieniędzy. W ostatnim czasie ich popularność znacznie wzrosła, na co niemały wpływ miał również szalejący kurs franka. Za tradycyjnymi kantorami stacjonarnymi przemawia niewiele. Jak e-kantory działają  w praktyce? Jak w najlepszy sposób wykorzystać ich możliwości?

Jak działają kantory online?

Wzrostowi popularności kantorów internetowych nie ma się co dziwić. Można dzięki nim sporo zaoszczędzić. E-kantory w przeciwieństwie do banków i kantorów stacjonarnych oferują znacznie niższy spread, co przekłada się na realny zysk. Czy są one bezpieczne? Okazuje się, że nie ma się czego obawiać. Podlegają bowiem takim samym prawom jak te tradycyjne. Zgodę na powstanie kantoru internetowego musi wydać NBP, a nad ich działaniem czuwa Komisja Nadzoru Finansowego.

Ponadto operacje dokonywane przez Internet to obecnie już norma, choć zawsze warto zachować nieco czujności. Przed rozpoczęciem współpracy z danym e-kantorem dobrze jest sprawdzić go np. na forach finansowych, zwłaszcza jeśli oferowany kurs jest podejrzanie atrakcyjny.

Jak wymieniać walutę przez Internet?

Trzeba przede wszystkim posiadać dwa konta – walutowe i złotówkowe. Następnie należy zarejestrować się na stronie wybranego kantoru i podać numery swoich rachunków bankowych. Po wybraniu kwoty do przewalutowania, taką samą sumę trzeba przelać na wskazane na stronie konto. Kantory online zwykle odsyłają wymienioną walutę na rachunek klienta już w ciągu kilku godzin. Pod uwagę wziąć warto w tym przypadku w jakim banku ma konto dany e-kantor i jaki czas realizacji waluty podaje.

Czasem możliwy jest również zakup waluty przez tzw. konto techniczne. Wówczas nie trzeba posiadać osobnego konta walutowego, a jedynie wskazać kantorowi konto techniczne do zwrotu zakupionej waluty.

Na który kantor postawić?

Wybór kantorów internetowych jest coraz większy. Przed wybraniem jednego warto przeanalizować kilak rzeczy:

  • czy dany e-kantor nie pobiera dodatkowych opłat – okazać się bowiem może, iż dodatkowe opłaty za prowizję czy przelewy znacznie podrożą całościową wymianę waluty,
  • czy przelew będzie odbywał się w sposób wewnętrzny w ramach jednego banku – znacznie przyspiesza to i ułatwia przeprowadzania transakcji,
  • jaki jest czas realizacji transakcji – część internetowych kantorów lokuje pieniądze na kontach znajdujących się w kilku bankach, co wydłuża czas transakcji, co dla wielu osób może mieć duże znaczenie,
  • jaką opinię ma dany kantor wśród klientów – warto poszukać w Internecie opinii o e-kantorach, najlepszym wyborem jest ten o potwierdzonej renomie, dobrze także jeśli posiada swój stacjonarny odpowiednik, co jest gwarancją profesjonalności usług.

Posted by 2strefa