Wymiana walut online w kantorze internetowym

Wciąż jeszcze większość ludzi w celu wymiany waluty udaje się do banku czy kantoru stacjonarnego. Jednak osoby poszukujące najkorzystniejszych kursów walutowych coraz częściej zwracają uwagę na ofertę kantorów internetowych. Na czym polega wymiana walut online i czy na pewno jest bezpieczna? Co warto na ten temat wiedzieć przed przeprowadzeniem pierwszej transakcji?

Jak wygląda wymiana waluty w kantorze internetowym?

Każda osoba, która chce dokonać wymiany w kantorze internetowym musi posiadać dwa konta w banku – standardowe konto osobiste w walucie rodzimej (konto złotówkowe) oraz konto walutowe (w walucie wymiany). Procedura działania jest natomiast podobna w każdym e-kantorze. Czym jest więc wymiana walut online?

Pierwszym krokiem, jaki należy poczynić jest złożenie stosownej dyspozycji operacji walutowej na wybranej wcześniej platformie walutowej. Warto przy tym zapoznać się bliżej z aktualnymi, oferowanymi w danym momencie przez kantor internetowy, kursami walut. Po złożeniu dyspozycji w e-kantorze, rejestrowana jest ona następnie przez system. Później wymagane jest także podanie danych do swojego konta, na nie bowiem zostaną przesłane zakupione przez użytkownika środki walutowe.

Kantor internetowy generuje następnie dane do przelewu zakupowego wraz ze wszystkimi danymi niezbędnymi do skutecznej realizacji zlecenia. Zadaniem klienta jest tylko zrealizowanie przelewu w wybranym wcześniej banku z danymi, które zostały dostarczone przez kantor internetowy. Końcowym etapem jest zrealizowanie transakcji przez bank klienta oraz wpływ środków do platformy internetowej wymiany walut. Po zaksięgowaniu wpłaty, generuje ona dane do przelewu zwrotnego zakupionych przez użytkownika środków. Czas w jakim odbyła się wymiana walut online uzależniona jest przede wszystkim od banków, w których wcześniej dokonywano transferów środków pieniężnych. Finalnie zakupiona waluta trafia na konto walutowe klienta.

Rejestracja na tzw. platformie wymiany

Większość działających na rynku kantorów online wymaga od swoich użytkowników rejestracji indywidualnego konta w serwisie. Przy jego pomocy dokonywane są wszystkie transakcje wymiany waluty. Natomiast w rzeczywistości wymiana odbywa się poprzez realizację przelewu między rachunkami bankowymi klientów a rachunkiem kantoru internetowego. Pieniądze trafiają do klienta niemal od razu, znaczenie ma w tym przypadku to, w jakim banku ma założone konto klient i kantor internetowy. Przelewy wewnętrzne są bowiem znacznie szybsze niż zewnętrze (pomiędzy różnymi bankami).

Korzystanie z e-kantorów nie jest wbrew pozorom zbyt skomplikowane. Nie wymaga od użytkowników aktywnego uczestnictwa w procesie wymiany. Dokonać wymiany można natomiast bez wychodzenia z domu.

Posted by 2strefa